Co to jest oferta na wyłączność?

Kupno lub sprzedaż nieruchomości jest poważną decyzją i często wiąże się z emocjami. Wielu osobom, które myślą o tego typu sprawach, kłopot sprawia zorientowanie się na rynku. Właśnie dlatego profesjonalna pomoc pośrednika handlu nieruchomościami może okazać się tak cenna. Aby obie strony były zadowolone, kluczowa jest dobrze spisana umowa. Cześć jej elementów powtarza się w podobnych dokumentach, inne ustalamy indywidualnie. Do rzeczy, o których decydujemy sami, należy decyzja, czy chcemy podpisać umowę z agencją na wyłączność, czy otwartą. Co to znaczy?

Drogo sprzedać, tanio kupić

Zasady z pozoru są proste. Sprzedający chce zbyć nieruchomość możliwie szybko, bezpiecznie i za dobrą cenę. Kupującemu zależy na tym samym, z tą różnicą, że jemu zależy na ofercie jak najtańszej, przy zachowaniu konkretnych standardów. Zadaniem pośrednika jest ułatwić ten proces i pobrać za to wynagrodzenie w postaci prowizji. Gdy podpisujemy z nim umowę na wyłączność, to ma on pewność, że jest w pełni odpowiedzialny za sprzedaż lub kupno z sukcesem.

Umowa na wyłączność, w przeciwieństwie do otwartej, daje pośrednikowi gwarancję, że tylko on pośredniczy w transakcji, która jest naszym celem. Warto podkreślić, że porozumienie dotyczy wyłącznie pośredniczenia, a nie samej sprzedaży lub kupna. W praktyce oferta na wyłączność nie zamyka nam drogi do samodzielnego znalezienia kupca lub sprzedającego. Jedyne czego nie możemy, to zlecić tego zadania innemu pośrednikowi.

Co obu stronom daje umowa na wyłączność

Umowa na wyłączność oznacza korzyści nie tylko dla pośrednika. Oczywiście mając pewność, że brak mu konkurencji, lepiej przyłoży się do zadania, a dla nas to ogromny plus. Mając swojego pośrednika na wyłączność, możemy liczyć na to, że dobrze przygotuje nasz dom na wizyty zainteresowanych osób. Może też zorganizować oszacowanie wartości nieruchomości i zająć się dokumentacją. To dla sprzedających. Kupcy, którzy podpisali ten rodzaj umowy, zyskują gwarancję, że specjalista będzie szukał oferty idealnej dla nich. Im szybciej dojdzie do kupna, tym on sam zostanie lepiej wynagrodzony za swoją pracę.

Jeśli mowa o kosztach, oczywiście usługi specjalisty branży nieruchomości zwiększają wydatki związane z transakcją. Konkretna prowizja za pośrednictwo ustalana jest indywidualnie. Jej wysokość zależy od zakresu obowiązków pośrednika przy naszej sprawie. Jeśli potrzebujemy wyceny, to warto mieć świadomość, że pośrednik nie wykona jej sam. Tego typu usługami zajmują się licencjonowani rzeczoznawcy. Agencje pośrednictwa bardzo często współpracują ze sprawdzonymi fachowcami tego typu. Na prowizję pośrednika składają się też koszty działań marketingowych i czas jaki poświęca w naszym imieniu zainteresowanym. Nowoczesne pośrednictwo w handlu nieruchomościami zajmuje się też przygotowaniem przestrzeni dla odwiedzających czy nawet pracami remontowymi. Wszystko zależy od potrzeb klienta i konkretnej umowy.

Napisz komentarz

TOP