Czy można wypowiedzieć umowę pośrednictwa na wyłączność?

Agent nieruchomości potrafi znacznie przyspieszyć sprzedaż mieszkania lub pomóc nam w znalezieniu nowego. Fachowa pomoc oszczędza nasz czas i sprawia, że spływają do nas gotowe oferty, a my sami nie musimy zajmować się poszukiwaniem kupca lub sprzedającego. Jeśli chcemy zbyć naszą nieruchomość pośrednik może chcieć z nami zawrzeć umowę na wyłączność. Co to znaczy oraz kiedy i jak możemy ją zerwać?

Umowa na wyłączność – wygoda czy ograniczenie?

Podpisanie umowy na wyłączność oznacza, że nie będziemy w czasie jej trwania szukać innych pośredników lub samodzielnie zajmować się kontaktem z zainteresowanymi. Z jednej strony pozwala to powierzyć nasze sprawy jednej starannie wybranej agencji, z drugiej daje firmie pośredniczącej pewność, że to ona, gdy znajdzie kupca lub sprzedającego, zarobi prowizję. O warunkach jej zerwania decyduje forma porozumienia, jak sformułowaliśmy współpracę i zawarte w niej zapisy. Nawet najlepszy prawnik nie pomoże nam zakończyć umowy, jeśli w dokumencie znajdują się konkretne zapisy, które to regulują lub utrudniają.

Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy związani z pośrednikiem nieruchomości na dobre i na złe, i jeśli jego usługi nie spełniają naszych oczekiwań, to nie możemy zakończyć współpracy. O konkretnych warunkach i konsekwencjach zerwania porozumienia decyduje jednak sam dokument. Umowa o współpracy z biurem nieruchomości zawierana na wyłączność, obejmuje zwykle konkretny okres czasu. Standardowo zawierana jest na 12 miesięcy, oznacza to, że w tym okresie pośrednik zobowiązał się znaleźć kupca na nasz lokal lub mieszkanie dla nas. To właśnie kłopoty w tej materii najczęściej są powodem zerwania umowy podpisanej na wyłączność.

Chcemy zerwać umowę i co dalej?

Jeżeli podpisaliśmy umowę na wyłączność, a pośrednik jest opieszały i przez dłuższy czas nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nic dziwnego, że chcemy znaleźć innego. Czy będzie to łatwe, czy przysporzy nam problemów- zależy od rodzaju porozumienia. Zwykle biura pośrednictwa nieruchomości podpisują z klientami umowy cywilnoprawne na czas określony. W tym dokumencie możemy znaleźć warunki, po spełnieniu których można ją zerwać, nawet jeśli została podpisana na czas określony. Do tego rodzaju sytuacji może dojść wtedy, gdy pośrednik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub zmienia ważne zapisy, na przykład te dotyczące wynagrodzenia.

Nim poważnie pomyślimy o zerwaniu umowy z naszym pośrednikiem, sprawdźmy czy umowa nie zobowiązuje nas do uiszczenia opłaty związanej z rezygnacją. Jeśli podpisaliśmy umowę, która wprowadza taki warunek, nim ją rozwiążemy musimy udowodnić, że nie dzieje się to z naszej winy. W każdym innym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z rezygnacją. Zerwać porozumienie bez tego typu przykrych konsekwencji możemy tylko w sytuacji, gdy wina leży po stronie pośrednika i w rażący sposób nie wywiązuje się on ze swoich obowiązków lub w inny sposób łamie postanowienia umowy, którą związane są obie strony. We wszystkich spornych i niejasnych sytuacjach, jeszcze przed rozmową z pośrednikiem, warto skorzystać z porady prawnej.

Napisz komentarz

TOP