Czy warto zostać pośrednikiem nieruchomości?

Zawód pośrednika nieruchomości, tak jak każda inna profesja, ma swoją specyfikę. Dlatego też warto się dowiedzieć, z czym się wiąże codzienne wykonywanie tego zawodu. Dla jednych będzie to praca marzeń, dla innych może się okazać niekończącym się koszmarem. W tym artykule zebraliśmy najbardziej typowe cechy zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, a następnie omówiliśmy jest z różnych perspektyw, ponieważ w jednym ujęciu są zaletą, a w innym – wadą.

Trwający od kilku lata okres rekordowej koniunktury na rynku nieruchomości sprawił, że coraz więcej osób interesuje się pracą w tym zawodzie. Jest to sytuacja podobna do tego, co się dzieje w branży IT – dużo wolnych stanowisk oraz rekordowe stawki kuszą. Niestety, często są też pułapką, w którą wpadają osoby źle oceniające swoje predyspozycje. Dobre zarobki są ważne, jednak jeśli zarabiasz wykonując coś, czego nie lubisz, bardzo szybko wypalisz się zawodowo. Pojawią się problemy ze zdrowiem, brak energii – w efekcie nie będziesz nawet w stanie być konkurencyjnym względem koleżanek i kolegów z branży.

Aby nie podjąć błędnej decyzji, odnośnie wyboru pracy jako agent nieruchomości, poznaj najbardziej typowe cechy pracy w tym zawodzie:

  1. Nienormowany czas pracy – pośrednik musi być do dyspozycji klienta wtedy, gdy klient ma na to czas. Oczywiście można narzucać swoje zasady, że np. pracujemy w godzinach 8-16, jednak sprawi to, że stracimy wiele ofert, ponieważ klienci w tych godzinach również pracują, a sprawy związane ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości będą chcieli załatwiać po godzinach pracy.
  2. Możliwość sporych zarobków – celowo piszemy “możliwość”, ponieważ to nie jest regułą. Pośrednik pracuje w systemie prowizyjnym, więc to, ile zarobi, jest ściśle powiązane z tym, ile sprzeda. Jeśli więc będziesz nieskuteczny, nie wypracujesz sensownej wypłaty. W praktyce może się okazać, że będziesz zarabiać grubo poniżej średniej krajowej.
  3. Praca z ludźmi – bycie pośrednikiem to jest w sporej części bycie sprzedawcą. A nawet jeśli się w danym momencie nie sprzedaje, to i tak zazwyczaj trzeba coś z kimś załatwiać. Praca ta wymaga umiejętności komunikowania się i negocjowania, daje w zamian możliwość ciągłego przebywania z ludźmi.
  4. Zróżnicowane wyzwania – jeśli chcesz być skutecznym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, musisz wciąż się rozwijać oraz posiadać wszechstronną wiedzę oraz kompetencje z wielu obszarów. Pośrednik musi umieć negocjować z klientem, powinien znać się na prawie (ocena stanu prawnego nieruchomości, załatwianie formalności związanych z kupnem, sprzedażą i najmem), na finansach i ekonomii (wstępna ocena zdolności kredytowej, wycena nieruchomości), na marketingu (sporządzanie ogłoszeń, promowanie ofert), na fotografii (robienie zdjęć do ofert)… To nie zamyka listy, ponieważ wyzwań może być więcej.

Teraz spójrzmy na tę listę z dwóch perspektyw:

  1.  Nienormowany czas pracy oznacza nie tylko to, że czasami, gdy zrobisz wszystko, co miałeś zrobić danego dnia, już o 12 będziesz siedzieć w domu z gazetą i odpoczywać. W wielu przypadkach będzie odwrotnie i o 19 zamiast czytać dzieciom do snu, będziesz jeździć po mieście, robiąc prezentacje kolejnych mieszkań. Nienormowany czas pracy w praktyce zazwyczaj oznacza to, iż aby osiągnąć zadowalające dochody, możesz poświęcać więcej niż 8 godzin dziennie.
  2. Możliwość sporych zarobków to tylko “możliwość”. Jeśli nie będzie ci dobrze iść, bo np. jesteś chory, rynek nieruchomości przeżywa bessę czy po prostu słabo się w tym sprawdzasz, twoja wypłata będzie marna. W tym zawodzie, nawet jeśli pracujesz dla kogoś, podstawa nie jest wysoka. Spore pieniądze są efektem prowizji od każdej transakcji, a więc musisz odnosić sukcesy, aby utrzymać się z bycia pośrednikiem nieruchomości.
  3. Praca z ludźmi to dla jednych zaleta, dla drugich wada. Ekstrawartyk zazwyczaj będzie wniebowzięty taką liczbą codziennych kontaktów. Introwertyka może to wpędzić w chorobę. Poza tym praca z ludźmi jest dużo mniej przewidywalna niż praca w zawodach, w których taki kontakt nie jest niezbędny – każdy człowiek jest inny i codziennie czekają cię liczne niespodzianki, nie wszystkie miłe.
  4. Zróżnicowane wyzwania to zaleta dla tych, którzy lubią wciąż się uczyć oraz mieć wiele odmiennych zadań naraz. Jeśli wolisz się skupić na jednym i szlifować wąski zbiór umiejętności, to w roli agenta nieruchomości będziesz się czuł źle.

Napisz komentarz

TOP