Jak się doskonalić jako pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to zawód pełen wyzwań, ale i satysfakcji. Jednak na dynamicznie zmieniającym się rynku, gdzie trendy, wymagania klientów i przepisy prawne nieustannie ewoluują, pozostanie skutecznym profesjonalistą wymaga ciągłego doskonalenia i inwestowania w rozwój zawodowy i osobisty. W dzisiejszych czasach nie wystarczy jedynie podstawowa wiedza o nieruchomościach i umiejętność negocjacji. Aby odnieść sukces i wyróżnić się na tle konkurencji, pośrednik musi być ekspertem w wielu dziedzinach – od analizy rynkowej, przez marketing w mediach społecznościowych, aż po znajomość nowoczesnych technologii. W tym artykule przedstawimy konkretne wskazówki i strategie, które pomogą Ci stać się wyjątkowym i rozpoznawalnym pośrednikiem nieruchomości w nowej erze cyfrowej.

Poznawanie rynku i aktualnych trendów

Nie da rady być skutecznym pośrednikiem, jeśli nie ma się orientacji w tym, co się dzieje na rynku. Ta wiedza dotyczy dwóch skali: rynku lokalnego oraz rynku krajowego i światowego. Znajomość rynku lokalnego jest niezbędna, aby móc sensownie działać w realiach swojego miasta i regionu, gdzie na pewno istnieje pewna specyfika. Z kolei rozeznanie w sytuacji na skalę kraju i świata pozwala prognozować trendy oraz podejmować trafne decyzje w dynamicznej sytuacji.

Na szczęście w dobre internetu informacja jest powszechnie dostępna. Problemem może być jej natłok i duży nakład czasowy poświęcany na wyszukiwanie wartościowych danych. Z tego względu zacznij budować bazę stron i innych źródeł, z których regularnie będziesz czerpał wiedzę. Stwórz swój “kanon” najbardziej wartościowych źródeł i na bieżąco sprawdzaj publikowane tam dane. Mnóstwo wiedzy udostępniają komercyjne banki, publikujące cykliczne analizy, jak też podmioty administracyjne jak GUS czy NBP. Także portale z ogłoszeniami co jakiś czas podsumowują to, co się u nich dzieje – przykładem jest kwartalny raport nastrojów pośredników INPON, sporządzany przez Nieruchomosci-online.pl.

Umiejętności miękkie

Pośrednik nie może być typowym akademikiem, z głową zamkniętą w skomplikowanych teoriach i wypełnioną tabelami danych. Jedną z głównych składowych sukcesu w tym zawodzie są umiejętności miękkie. Zainteresuj się tym tematem. Zastanów się, w czym jesteś dobry, w czym taki sobie, a czego w ogóle ci brakuje. Na podstawie takich ustaleń będziesz mógł przygotować plan rozwoju. Przykładowe umiejętności, na których rozwój warto stawiać, gdy pośredniczy się w obrocie nieruchomościami, to komunikacja z klientem (zarówno na żywo, jak i telefoniczna oraz mailowa), techniki negocjacyjne, umiejętność słuchania. Szczególnie ta ostatnia biegłość jest często zaniedbywana – jest mnóstwo pośredników, którzy w komunikacji z klientem tworzą dysproporcję i praktycznie tylko mówią, a nie słuchają. To ogromny błąd! Jeśli nie będziesz słuchał klienta, nie poznasz jego potrzeb i nie będziesz w stanie dopasować do nich oferty.

Wykorzystanie technologii

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą nowych technologii, czy traktujesz je jako zło wcielone, musisz sobie uświadomić, że one po prostu są użyteczne. Nie chodzi o to, aby je stosować, bo to modne i dobrze wygląda. Te rozwiązania po prostu ułatwiają i przyspieszają pracę. Przykładem jest oprogramowanie do zarządzania nieruchomościami, wirtualne spacery osadzane w ofertach nieruchomości, nagrania z dronów (niezastąpione przy obrocie działkami). Warto też zaprzyjaźnić się z mediami społecznościowymi oraz sprawdzić, jak działają w nich systemy reklamy – być może staną się twoim sposobem na podbicie sprzedaży.

Znajomość aspektów prawnych

W obrocie nieruchomościami znajomość prawa jest niezbędna. Musisz się więc z nim zapoznać i śledzić na bieżąco jego zmiany. Przykładowo obecnie jest sporo nowych inicjatyw legislacyjnych i brak zorientowania w nich może prowadzić do poważnych błędów.

Networking

Mode słowo “networking” to nic innego jak budowanie sieci kontaktów. Dbaj o te kontakty, które już masz i szukaj nowych. Dobrym sposobem jest branie udziału w branżowych wydarzeniach i udzielanie się na profesjonalnych kanałach w social media. W ten sposób nie tylko budujesz swoją markę, ale też poznajesz mnóstwo osób profesjonalnie związanych z rynkiem nieruchomości – ich umiejętności lub kontakty mogą ci się kiedyś przydać.

Napisz komentarz

TOP