Polowanie na okazje na rynku mieszkaniowym – 4 ważne, praktyczne porady

Na polskim rynku nieruchomości panuje drożyzna, a w wielu regionach kraju ceny wciąż rosną. W takich warunkach szukanie okazji inwestycyjnych wydaje się z jednej strony szczególnie trudne, z drugiej jednak może przynieść spektakularne efekty. Okazuje się, że doświadczeni kupcy mają swoje sprawdzone sposoby na szukanie wyjątkowo atrakcyjnych ofert. Warto je poznać, jeśli planujemy zakupy w branży mieszkaniowej, w przeciwnym razie okazja może łatwo przejść nam koło nosa.

Szukaj w odpowiednim miejscu

Polowanie na atrakcyjną ofertę to przede wszystkim szukanie. W sieci istnieje sporo portali z ogłoszeniami dotyczącymi mieszkań. Dla poszukiwaczy okazji liczy się czas, więc powinni starannie wybrać witryny, które odwiedzają, by przeglądać nieruchomości. Najlepsze strony mogą poszczycić się nie tylko ogromną bazą ogłoszeń. Ich anonse są też aktualne i lepiej opisane. Oczywiście aktualnych ogłoszeń można szukać też w prasie lub dowiadywać się o nich pocztą pantoflową.

Pamiętaj, że cena to nie wszystko

Za najlepsze okazje uznaje się nieruchomości wystawione i kupione za jak najniższą cenę. To oczywiste, że im mniej wydamy na mieszkanie, tym więcej możemy na nim zarobić. Jednak atrakcyjna oferta to również potencjał, jaki ma lokum. Może być to na przykład rudera z pięknym widokiem, której gruntowny remont da drugie życie. Okazją może być też małe mieszkanko tuż przy dworcu, które można z powodzeniem wynajmować turystom lub niepozorne wnętrze w świetnej lokalizacji. Niska cena nie zawsze definiuje najlepszą inwestycję, czasem decydujące znaczenie ma przyszły potencjał lokalu.

Znajdź swoje ulubione kategorie

Jak już mówiliśmy, dla każdego okazja może być czym innym, dlatego gdy znajdziemy dobry portal z ogłoszeniami, zawężajmy poszukiwania według swoich preferencji. Jeśli interesują nas lokale do remontu, sprawdzajmy tę kategorię nawet kilka razy dziennie. Sporym ułatwieniem jest też opcja powiadomień o nowych ogłoszeniach w konkretnych kategoriach. Dzięki temu oszczędzamy czas i możemy prowadzić bardziej metodyczne poszukiwania.

Zwracaj uwagę na szczegóły

O dobrej ofercie świadczą nie tylko stan lokalu czy jego cena, ale również rodzaj i wiek zabudowy, koszty utrzymania czy sposób zarządzania nieruchomością. Właśnie dlatego w czasie każdej wizyty w nowym lokalu dobrze mieć przygotowaną listę ważnych pytań do sprzedającego. W czasie oględzin nie warto się spieszyć i zwracać uwagę na wszystko co może mieć wpływ na koszt całej inwestycji. Na przykład przestronne i jasne mieszkanie do remontu w kamienicy może pochłonąć sporo pieniędzy w czasie remontu właśnie ze względu na starą zabudowę. Na podobnej zasadzie okazją mogą stać się na pierwszy rzut oka mało atrakcyjne mieszkania w nowym budownictwie. Dlaczego? Zabudowa sprzed kilku lat ma wyższą jakość energetyczną i jest bardziej nowoczesna. Dzięki temu opłaty za ogrzewanie są w niej niższe niż w starszych blokach.

Napisz komentarz

TOP