Według raportu „E-commerce w Polsce 2024” liczba internautów w naszym kraju wynosi blisko 30 mln, a 78% użytkowników sieci kiedykolwiek kupiło coś online. W wielu przypadkach ścieżka zakupowa zaczyna się w sieci, gdzie szuka się łatwiej i szybciej. Nie inaczej jest w przypadku nieruchomości. Marketing internetowy stał się wręcz niezbędny na drodze do znalezienia klienta na dom czy mieszkanie. Jakie narzędzia i strategie są szczególnie efektywne?
Jak Polacy szukają nieruchomości?
Internet ułatwia nam wiele czynności, w tym poszukiwanie domu lub mieszkania. Z badania przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl wynika, że sposób poszukiwań w dużej mierze zależy od wieku. Struktura korzystających z tego serwisu wygląda następująco:
- 18-24 lat – 17,74%,
- 25-34 lat – 36,11%,
- 35-44 lat – 17,72%,
- 45-54 lat – 10,63%,
- 55-64 lat – 14,99%,
- 65+ – 2,81%.
Jak widać, ponad 40% stanowią osoby do 34 lat. Natomiast badanie pokazuje również, że nieruchomości online poszukują użytkownicy w każdym wieku. Za pomocą jakich działań w sieci można do nich dotrzeć?
Marketing internetowy przy sprzedaży nieruchomości
Zanim firma wybierze działania marketingowe, powinna opracować odpowiednią strategię. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić analizę konkurencji oraz uwzględnić mocne i słabe strony oferty, aby wiedzieć, jakie elementy wymagają dopracowania.
Co powinno się składać na działania marketingowe w sieci?
- dopracowanie strony WWW – należy zwrócić uwagę na każdy element: szybkość, jakość treści, zdjęcia, łatwość poruszania się po serwisie. Ogromną rolę odgrywają szerokie możliwości filtrowania wyników, aby ułatwić internaucie odnalezienie dokładnie takiej nieruchomości, jakiej potrzebuje.
- reklama w serwisach społecznościowych – w grudniu 2024 roku Facebook odwiedziło 19 mln użytkowników z Polski, a Instagram – ponad 8 mln. Te serwisy zapewniają dostęp do ogromnej liczby odbiorców. Oferty można promować poprzez płatne kampanie w ramach systemu reklamowego, na grupach na Facebooku, a także poprzez ich publikowanie na fanpage.
- wirtualne spacery – cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród użytkowników Facebooka, Instagrama czy YouTube’a. To ważne, gdyż zainteresowany wie, jak wygląda mieszkanie od środka, więc jeśli zdecyduje się je zobaczyć, to prawdopodobnie jest poważnie zainteresowany. To zwiększa prawdopodobieństwo, że dojdzie do transakcji.
- Google Ads – dzięki kampanii w tym systemie reklamowym można nawet w dniu jej rozpoczęcia zdobyć pierwszą pozycję na wiele fraz w wynikach Google, ale oczywiście oznaczoną jako reklama. Poza tym można również promować oferty w witrynach powiązanych tematycznie, np. z danym miastem, aby realnie trafiać do zainteresowanych konkretnymi nieruchomościami.
- e-mail marketing – to jedna z najstarszych form takich działań w sieci, która jednak nadal jest skuteczna. Kluczowe znaczenie ma zgromadzenie dużej bazy subskrybentów i wysyłanie ofert wyłącznie do zainteresowanych. Dlatego ważną rolę odgrywa odpowiednia segmentacja tj. dzielenie bazy klientów na takich, którzy, np. szukają mieszkania w danym mieście lub z daną liczbą pokojów.
Nie są to wszystkie działania marketingowe online, które warto wziąć pod uwagę. Ważne jest monitorowanie, czy przynoszą one oczekiwane efekty i planowanie na tej podstawie podziału budżetu na przyszłość.