Rośnie aktywność deweloperów

Początek roku przyniósł długo wyczekiwany wzrost aktywności deweloperów. Od stycznia do kwietnia znacząco wzrosła liczba nowych inwestycji. Co najważniejsze odbudowuje się również podaż w postaci nowych mieszkań wprowadzonych na rynek. Korzystne zmiany widać na razie w dużych miastach, ale prognozy na kolejne miesiące są optymistyczne dla całego rynku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w okresie od stycznia do kwietnia 2024 roku deweloperzy przekazali do eksploatacji 39,2 tys. mieszkań. Jest to wyniki o 3,4 proc. gorszy niż rok wcześniej i stanowi pokłosie niskiej aktywności firm budowlanych w ostatnich latach.

Specjaliści z serwisu rynekpierwotny.pl, analizujący sytuację w siedmiu największych polskich miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań i metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska) zwracają jednak uwagę, że pierwszy kwartał roku w tych lokalizacjach był o 156 proc. lepszy niż w 2023 roku. W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku deweloperzy w tych miastach wprowadzili do sprzedaży ponad 19,6 tys. mieszkań.

Podaż będzie rosnąć

Dane dotyczące wydanych pozwoleń na budowę są o wiele bardziej optymistyczne niż w 2023 roku. Wyraźnie zwiększa się aktywność deweloperów, co jest dobrym sygnałem dla planujących kupić mieszkanie. Rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych, który obowiązywał w zeszłym roku, sprawił, że z rynku praktycznie zniknęły małe i średnie lokale, które można było sfinansować preferencyjnym kredytem.

Zwiększenie podaży pozwoli zrealizować plany zakupowe i jednocześnie będzie czynnikiem spowalniającym kolejne wzrosty cen nieruchomości.

GUS w opublikowanym ostatnio raporcie poinformował, że od początku roku do końca kwietnia deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 67 tys. mieszkań. Jest to wzrost o prawie 37 proc. w porównaniu do danych z analogicznego okresu poprzedniego roku.

Deweloperzy ruszyli z budowami

Z punktu widzenia osób, które w najbliższym czasie planują zakup mieszkania, bardziej istotne są dane dotyczące liczby rozpoczętych budów. W tym przypadku również widać duże zmiany. W czterech pierwszych miesiącach roku rozpoczęły się budowy aż 54,6 tysięcy lokali. To liczba o blisko 80 proc. większa niż w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku.

Najbardziej aktywni deweloperzy są w województwie mazowieckim. W Warszawie i całym regionie w analizowanym okresie odnotowano największą liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń na budowę.

Sytuacja lepsza niż przed rokiem

W zeszłym roku deweloperzy nie byli przygotowani na start programu Bezpieczny Kredyt 2%. Najbardziej atrakcyjne lokale zostały błyskawicznie wyprzedane, a ceny poszybowały w górę.

W tym roku nie wiadomo kiedy i czy w ogóle wystartuje nowa wersja programu wsparcia w zakupie mieszkania, ale sytuacja na rynku powinna być inna. Deweloperzy odbudowują swoją ofertę, więc dostępność mieszkań prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, jednak powinna być wyższa niż w zeszłym roku. Założenia nowego programu pozwalają też mieć nadzieję, że popyt rozłoży się w czasie, dzięki czemu nie powinniśmy być świadkami kolejnych drastycznych wzrostów cen mieszkań.

Napisz komentarz

TOP